Przejdź do treści

Zespół

dr Tomasz Sowada – kierownik projektu

Jestem geografem i od dawna interesuję się kwestiami związanymi z tym jak ludzie chcą, mogą i zmieniają otaczającą ich przestrzeń oraz rzeczywistość społeczną. Jest to widoczne w moich pracach naukowych, w których początkowo skupiałem się na partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym i zarządzaniu miastem. Dziś ewoluowało to w kierunku badań przestrzennych aspektów oporu, czego namacalnym efektem jest projekt, o którym właśnie czytasz.

Prywatnie od dzieciństwa jestem graczem i eksploruję cyfrowe światy w poszukiwaniu tego, co nie jest dla mnie w danym momencie dostępne w inny sposób. Pasja ta znalazła zresztą swoje odzwierciedlenie w projekcie, w którym badać będziemy również przejawy oporu w wirtualnych światach gier komputerowych.

Poza tym regularnie planuję i realizuję kolejne podróże, które pozwalają zatrzymać się, poszerzyć horyzonty i spojrzeć na wiele kwestii z innej perspektywy. Od niedawna staram się łączyć to z rozwijaniem warsztatu fotografa, ale to dopiero początek mojej drogi.

W chwilach, kiedy potrzebuję się wylogować i znaleźć chwilę wytchnienia na miejscu lub w drodze, sięgam po dobrą książkę lub film. Nie ograniczam się do żadnych gatunków, ale eksploruję szczególnie pozycje z zakresu literatury faktu oraz fantastyki. Tym sposobem mogę przeplatać poznawanie mrocznych faktów dotyczących funkcjonowania przestępczości zorganizowanej z jedynym w swoim rodzaju humorem Terry’ego Pratchetta.

dr hab. Michał Rzeszewski, prof. UAM – główny wykonawca

Michał Rzeszewski jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Geografii Człowieka i Planowania Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie bada różne konfiguracje, geografie i cyberpejzaże technologii geoprzestrzennych, procesów społecznych oraz rzeczywistości wirtualnej/mieszanej i rozszerzonej. Jest kierownikiem Pracowni Geografii Krytycznej i głównym badaczem w projekcie Augmented City finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki.

Jego wykształcenie związane jest z naukami o Ziemi, gdzie uzyskał tytuł doktora. W 2011 roku zdecydował się kontynuować swoje zainteresowania GIS, kartografią internetową i naukami społecznymi, co zaowocowało badaniami i publikacjami koncentrującymi się na krytycznym podejściu do mediów geospołecznych. Ostatnio zaangażował się w badania nad geografią cyfrową, gdzie badał powiązania między percepcją przestrzeni i miejsca a technologiami wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Jego zainteresowania naukowe obejmują również relacje między oprogramowaniem, kodem i przestrzenią.

Jego badania opierają się na critical GIS, studiach nad mediami i komunikacją, interakcji człowiek-komputer oraz filozofii technologii. Michał pracuje również nad rozwojem internetowych narzędzi do mapowania partycypacyjnego, które mogą być wykorzystane do dalszego zaangażowania społeczeństwa w procesy planowania urbanistycznego w kontekście programu inteligentnego miasta.